Navazujeme přeshraniční partnerství
Zaniklá osada Pastvina (Helldroht)
Zaniklá osada Pastvina, dříve Helldroht, tvoří na mapě katastru Studánka u Tachova výběžek v jihozápadním směru a sousedí zde s katastrem další zaniklé vsi Bažantov (Wosant) a obce Lesná. Do dnešních dnů se zde zachovala Kaple sv. Vojtěcha, která jen těsně unikla zkáze (oprava a znovuvysvěcení v r. 1997), a jedna usedlost odkud nebyli odsunuti původní němečtí obyvatelé osady, bydlíval zde německý hodinář a nynější vlastníci ji využívají jako rekreační objekt. V poválečné době již k dosídlení osady nově příchozím obyvatelstvem nedošlo a místo postupně chátralo.
Okolí kaple je v současnosti upravené a udržované hlavně díky pravidelné péči nynějších vlastníků usedlosti. Obecní Kaple sv. Vojtěcha, na jejíž kompletní opravě se v 90.letech 20.století kromě obce Studánka podíleli i vysídlení krajané z německé strany, následně hostila několik česko-německých setkání. Tyto aktivity ale postupně ustaly.
Pozemkové úpravy na Pastvině
V letech 2019- 2024 financoval Státní pozemkový úřad na žádost vlastníků zemědělské půdy v katastru Bažantov pozemkové úpravy, z důvodů polohy byla tato část studáneckého katastrálního území řešena spolu s Bažantovem. Letos zažádala Obec o bezplatné vytyčení pozemků.
Okružní stezka Helldroht
Roztříštěné vlastnictví pozemků na Pastvině bylo třeba účelně uspořádat, tak vznikla myšlenka krátké okružní trasy s cílem v místě výhledu do krajiny. Záměr trasy stezky vede kolem Kaple sv. Vojtěcha, pozůstatků rozvalin stavení bývalé osady k otevřenému prostranství, kde by mohl vzniknout ovocný sad patronů stromů a dále až na místo rozhledu do krajiny. Odtud zpět kolem sadu a jinou trasou kolem starých lip, kde pravděpodobně stával výletní hostinec a dále zpět ke kapli.
schéma okružní trasy
Setkání ve Weidenu
Vzhledem k povaze místa oslovila Obec regionální sdružení Euregio Egrensis, sdružující obce a města (nebo jejich sdružení) na území vymezeném českými okresy Chebska, Karlovarska, Sokolovska a Tachovska a německých spolkových zemí Bavorska a Saska, jehož je obec Studánka členem. Účelem bylo pokusit se iniciovat tvorbu projektu a realizaci okružní stezky na Pastvině jako výsledek česko-německé spolupráce a k tomu bylo nutné získat pro myšlenku přeshraničního partnera.
Proto Euregio Egrensis vytipovalo, oslovilo a zorganizovalo setkání v německém Weidenu v Městském muzeu s představiteli Vlastivědného muzea Tachovska (Tachauer Heimatmuseum) a Krajanského spolku Tachovska (Heimatkreisverein Tachau ), které se uskutečnilo 13. března 2025. Zástupci obce Studánka a studáneckého Svazu žen Medulky představili záměr projektu na Pastvině a seznámili přítomné s vybranými činnostmi obce a obecních spolků. Především byla takto představena folklórní slavnost Studánecká staročeská Konopická, která představuje na Tachovsku unikát. Byly ale představeny i další realizace a záměry obce především v oblasti krajinářství: obnova úvozové cesty a výsadba ovocné aleje patrony stromů, výsadby patronů stromů v obci v zeleném pásu pod hospodou, obnovování drobných kamenných památek a křížků (Maxenkreuz 2024, Soubor tří kamenných božích muk Pastvina 2025) a pořádání Tříkrálové sbírky s výtěžkem pro Domácí hospic Západ v Tachově.
Zleva: Wolf-Dieter Hamperl, Kamila Haňáková, Silvie Vajskebrová, Sebastian Schott,
Jana Lipchavská, Markéta Šroubková, Alexander Dietz, Květa Nová, Olga Křížová
(fotografoval Roman Stratil)
Pan Hamperl (Krajanský spolek Tachovska) a pan Schott (Vlastivědné muzeum Tachovska) projevili zájem o spolupráci na projektu, přislíbili připravit dokumenty a fotografie vztahující se k osadě Helldroht. Zaujala je folklórní slavnost Konopická i další představené činnosti a akce, které pořádají a kde se spolu setkávají studánečtí. Zaujala je místní komunita a jejich dobrovolnická činnost.
Pan Dietz z Euregia Egrensis seznámil přítomné o možnostech spolufinancování projektu z Fondu malých projektů a uvedl základní podmínky a charakteristiku dotační výzvy.
Společné výhledy
Ze setkání vzešla okamžitá podpora projektu Helldroht, o němž budou oba pánové dále šířit povědomí. V letošním roce se na německé straně chystá opět po dvou letech setkání tachovských krajanů a jejich potomků a proto bylo zmíněno několik chystaných akcí kde by mohlo dojít k dalším setkáním na nichž by obec mohla dále prezentovat projekt i svou další činnost.
Starostka obce také informovala o činnosti Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce https://cbs-tbv.eu/ a o množství jejich chystaných letošních setkání, k nimž patří např. již v minulém roce konaná akce Pavlův Studenec ožívá (Paulusbrunn erwacht zum Leben).
Domluven byl hromadný výlet do Vlastivědného muzea Tachovska ve Weidenu, jehož sbírkami by oba pánové Dr. Hamperl a Dr. Schott účastníky provedli a pro tuto příležitost připravili materiály týkající se také Studánky (Schönbrunn) a Pastviny (Helldroht). Předpokládaný termín výletu je plánován v 05-06/2025.
Datum poslední aktualizace: 18. 3. 2025 14:23