Studánecká „Staročeská konopická“ je folklórní slavnost a patří v současnosti k nejvýznamnějším počinům Svazu žen Medulky.
Vznikla úpravou pravé „Staročeské konopické“, kterou přivezli osídlenci z podhůří Šumavy – Podlesí. Vznikla z tradice, která však nebyla vázána na přímé datum v kalendáři, ale záleželo na domluvě žen v obci, zpravidla to bylo v intervalu čtyř až pěti let.
Ženy nacvičovaly písně a tance několik měsíců dopředu. Organizovaly veškeré dění okolo. Pekly koláče, vyzdobily sál i okolí, připravovaly májíček, stavěly slaměný domek pro konopičku a také nazdobily koně s bryčkou. Při samotné akci studánecké ženy v krojích vedly průvod obcí a hledaly ženicha „konopičáka“ pro nevěstu „konopičku“. Průvod vždy doprovázeli kromě ostatních učinkujících i muzikanti. Celá akce byla završena večerní veselicí v místním kulturním domě.
Studánecká „Staročeská konopická“ byla uskutečněna ve Studánce prvně v roce 1964 za účasti velké části studáneckých žen. V obecní kronice je zmínka o Studánecké staročeské konopické z let 1964, 1970, 1983, 1987, 1991. Po revoluci slavnost upadla v zapomnění a Medulky ji v roce 2003 po třinácti letech obnovily a dále udržují tuto tradici v intervalu pěti let tj. v roce 2008, 2013, 2018 a zatím poslední v roce 2023.
Staročeská Studánecká konopická , 5.9.2018, foto: Irena Zapletalová